Rehabilitacja dzieci i dorosłych

Samarytanin

Cichych Pracowników Krzyża

67-200 Głogów
ul. bł. Luigiego Novarese 2

tel. 76 836 57 50

Kinezyterapia

KINEZYTERAPIA:

Kinezyterapia (z greckiego kinesis – ruch) oznacza leczenie ruchem. Poprzez ćwiczenia ruchowe wykorzystujące różne metody kinezyterapeutyczne przywracamy pacjentom sprawność fizyczną.

Ćwiczenia indywidualne

Kinezyterapia indywidualna polega na pracy terapeuty z pacjentem z wykorzystaniem metod takich jak: PNF, terapia manualna, NDT BOBATH dla dzieci i dorosłych, mobilizacja tkanek miękkich, a także ćwiczenia na macie (materacach). Terapeuta, ćwicząc indywidualnie z pacjentem, może mu pomóc w wyleczeniu kontuzji stawów obwodowych, mięśni, przeciążeniowych dolegliwości bólowych (np. kręgosłupa).

Ćwiczenia w odciążeniu UGUL

reh_dor_m(10)Jest to kabina utworzona z krat, która umożliwia dokładne zaczepienie linek. Wykorzystywana jest przy ćwiczeniach samo wspomaganych, gdzie używa się zestawu linkowo-bloczkowego, który pomaga w ustaleniu i podwieszeniu pacjenta w właściwej pozycji.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu:
Ćwiczenia wykonywane samodzielnie przez pacjenta, ale w odciążeniu danego odcinka ciała. Tempo powinno zależeć od aktualnej siły mięśniowej pacjenta.

Metodyka wykonywania ćwiczeń czynnych w odciążeniu:
Ruch jest wykonywany w płaszczyźnie poziomej, równoległej do podłoża, odciążenie w formie podwieszek musi całkowicie przytrzymywać i odciążać ćwiczoną kończynę, ruch wykonywany w istniejącym zakresie ruchu.

Odciążenie możemy uzyskać dzięki:
-podwieszeniu chorej kończyny-podwieszamy osiowo za pomocą linek i specjalnych podwieszek w -UGULu lub w innych urządzeniach podwieszających np. therapy master,

Celem ćwiczeń jest:
-uzyskać przyrost masy osłabionych i zwiotczałych mięśni,
-wzrost siły mięśni,

Wskazania:
-znaczne osłabienia mięśni, siła w skali Lovetta pomiędzy +1 a +2,
-zaniki mięśniowe,
-nieprawidłowe bądź niekompletne zrosty kostne,
-zwyrodnienia stawów, powierzchni stawowej, torebki; w stanach, gdy tarcie powierzchni -stawowych jest zbyt duże i bolesne.

Ćwiczenia na platformie wibracyjnej "Galileo"

Ćwiczenia na platformie wibracyjnej "Galileo"

Ćwiczenia grupowe

Kinezyterapia grupowa jest przeznaczona dla grup pacjentów odczuwających różnego rodzaje bóle. Są to ćwiczenia prowadzone przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę w specjalnie przystosowanej do tego celu sali, wyposażonej w materace gimnastyczne, drabinki przyścienne oraz liczne przybory niezbędne do prowadzenia i uatrakcyjnienia zajęć: różnej średnicy piłki, ciężarki, laski gimnastyczne, kolorowe taśmy itp.
Ćwiczenia mają charakter ogólnousprawniający, wzmacniający, rozciągający i rozluźniający.

Terapia manualna

reh_dor_m(29)Jest gałęzią fizjoterapii. Nazwa składająca się z dwóch członów wskazuje, iż jest to terapia wykonywana ręcznie (manualnie) przez fizjoterapeutę. Metoda ta wywodzi się z USA i Wielkiej Brytanii, gdzie już od ponad stu lat z powodzeniem stosuje się osteopatię i chiropraktykę w badaniu i leczeniu dysfunkcji narządu ruchu. Kompleksowy model diagnostyki i terapii tej metody pozwala z powodzeniem leczyć dysfunkcje mięśni, więzadeł oraz stawów, zarówno kończyn, jak i kręgosłupa.

Terapia ta poprzedzona jest zawsze dokładnym badaniem palpacyjnym zarówno biernym, jak i czynnym narządu ruchu. Wykonywana jest przez wysoce wykwalifikowany personel, który ocenia dobór technik koniecznych do zastosowania w celu poprawy funkcji i zmniejszenie dolegliwości bólowych przez pacjenta.

Kiedy stosować zabieg?

  • Bóle kręgosłupa związane z przemieszczeniem kręgów
  • Bóle związane z przeciążeniem kręgosłupa
  • Wypadnięcie dysku
  • Dyskopatia
  • Migrena
  • Bóle menstruacyjne

Jakie są rezultaty zabiegu?

  • Przeciwbólowe
  • Poprawa ukrwienia
  • Odblokowanie zablokowań o obrębie kręgosłupa
  • Przywracanie prawidłowego ustawienia kręgów w celu zmniejszenia ucisku na krążki międzykręgowe
    reh_dor(1)
Kinesiotaping

Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną polegającą na aplikowaniu na ciało, w ściśle określony sposób, nierozciągliwej lub elastycznej taśmy w postaci wyciętych przez terapeutę plastrów. Znajduje ona zastosowanie w medycynie sportowej w przypadku wystąpienia kontuzji lub przeciążenia. Wykorzystywana jest również w ortopedii i rehabilitacji.

Metoda ta wykorzystuje naturalne procesy samoleczenia organizmu. Ma bezpośrednie oddziaływanie na skórę (receptory bólu, czucia głębokiego) oraz na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy. Równocześnie zmniejsza ból i nienaturalne odczucia skóry poprzez uaktywnienie systemu znieczulenia.

Kinesiotaping jest terapią wspomagającą leczenie wielu schorzeń. Jest stosowany jako fizjoterapia sportowa zarówno wyczynowa jak i amatorska. Jest ona sposobem na uśmierzanie bólu w przypadkach leczenia kontuzji stawów i mięśni, drenażu limfatycznym, terapiach pooperacyjnych (gojenie ran, redukcje obrzęków i poprawa wchłaniania się blizn oraz zwłóknień), czy w czasie ciąży.

Metodę tę można z powodzeniem stosować również jako zabiegi towarzyszące leczeniu zaburzeń neurologicznych, ortopedycznych, ginekologicznych oraz pediatrycznych. Z doświadczeń fizjoterapeutów wynika, że plastrowanie dynamiczne wspomaga także korekcję postawy.reh_dor(9)

Działanie plastrów stosowanych w kinesotapingu

Działanie kinesiotapingu opiera się na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji taśmy. Wpływa przez to na zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły.

Aplikacje Kinesiotapingu powodują, że skóra jest delikatnie podciągana, zwiększając jednocześnie przestrzeń pomiędzy skórą właściwą, a powięzią co powoduje redukcję zastojów i obrzęków limfatycznych (usprawnia mikrokrążenie chłonki).

Ma również działanie przeciwbólowe, poprawia funkcjonowanie i wspomaga regenerację w oparciu o procesy samoleczenia. W procesie zdrowienia następuje normalizacja napięcia mięśniowego i powięziowego, korygując ułożenie powięzi i skóry wpływa na poprawę propriocepcji (czyli czucia własnego ciała –np. bez kontroli wzroku wiemy jak mamy ułożone ciało).

Właściwości elastyczne plastra utrzymują się przez około 3 do 10-ciu dni w zależności od producenta przeciętnie przyjmuje się okres 5-7 dni.Procesy terapeutyczne trwają 24 godziny na dobę.

Przebieg zabiegu:

Po ustaleniu przyczyny dysfunkcji fizjoterapeuta przygotowuje plaster do postaci: „I”, „Y”, „X”, „wachlarz”. Wybór kształtu taśmy zależy od budowy mięśnia, nad którym ma znajdować się taśma, a także od wskazań do jej zastosowania. Istnieje kilka technik naklejania plastrów które są uzależnione od celu terapii. Aby terapia powiodła się niezbędna jest właściwa diagnoza pacjenta oraz właściwy dobór i aplikacja plastra poprzez zastosowanie odpowiedniej techniki oklejenia.

Przygotowanie do zabiegu:

Aby plaster był dobrze przytwierdzony do wskazanej części ciała skóra musi być czysta, sucha, nie natłuszczona. Przy nadmiernym owłosieniu miejsce naklejania musi być gładkie.

Wskazania do kinesotapingu:

Taping można zastosować w wielu jednostkach chorobowych i może stanowić doskonałe uzupełnienie rehabilitacji jak i innych terapii. Zastosowanie jest bardzo szerokie. Można okleić każdą część ciała w zależności od typu schorzenia i celu jaki mamy osiągnąć przez zastosowaną terapię.

Począwszy od tapingu na kończynach poprzez kręgosłup, głowę czy twarz. Taping stosuje się również w celu zmniejszenia obrzęków limfatycznych np. po mastektomii czy obrzękach kończyn, ale również stosuje się na blizny np. pooperacyjne.